Zawór zwrotny do wody pitnej i brudnej – jaki kupić?
Zawory zwrotne odcinają cały budynek od publicznej sieci kanalizacyjnej. W standardowych warunkach woda przepływa przez zawór z domu do kanalizacji, jeśli jednak woda nagle wpłynie z kanalizacji do zaworu, ten samoczynnie się zamknie. Tak długo, jak zawór jest zamknięty, nie można korzystać z żadnych urządzeń sanitarnych w domu, ponieważ ścieki nie mogą spływać do publicznej sieci kanalizacyjnej. Prawidłowo zamontowane zawory zwrotne zabezpieczają zarówno samą instalację, jak i domowników.
Czy każde przyłącze domowe musi być wyposażone w zawór zwrotny?
Oczywiście, że tak. Należy pamiętać, że każda ingerencja w instalację wody użytkowej za pomocą przyłącza np. przyłącze w ogrodzie, stanowi zagrożenie dla jakości wody użytkowej i powinna być odpowiednio zabezpieczona. Zawór zwrotny otwiera się, gdy tłoczona woda przepływa w jednym kierunku przez rurociąg i zamyka się, gdy przepływa w drugim kierunku. Dzięki temu przewód ssący nie jest pusty nawet po wyłączeniu pompy. Urządzenia zabezpieczające muszą zapobiegać przepływowi zwrotnemu, dlatego ich montaż jest obowiązkowe dla wszystkich instalacji domowych.
Zawory zwrotne do wody pitnej
W instalacjach wody pitnej na przyłączu domowym zawory zwrotne montuje się za wodomierzem, aby przy wahaniach ciśnienia nie dopuścić do cofnięcia się licznika. Ponadto zabezpieczenie w postaci połączenia zaworu z odpowietrzaczem zapobiegnie cofaniu się wody niezdatnej do picia. Do montowania wody pitnej polecane są zawory żeliwne, które zapobiegają jej zanieczyszczeniu. Taki zawór jest chętnie wybierany, ponieważ jest bardzo łatwy w montażu i zwykle nie wymaga również żadnej konserwacji. Przy zakupie zaworu zwrotnego warto zapytać, czy produkt chroni sieć wodociągową przed zanieczyszczeniem.
Zawory zwrotne do wody brudnej
Zawory zwrotne do ścieków zapobiegają przedostawaniu się wody z kanalizacji do domu. Zawór zwrotny kanalizacyjny montowany jest w suchej studzience. Oprócz ulewnych deszczy i zbyt małej średnicy rur, to głównie zatory i uszkodzenia spowodowane przez połamane gałęzie prowadzą do zalegania ścieków w kanalizacji. Jeśli rura się zatka, do domu może dostać się brudna woda i fekalia zawierające zarazki lub substancje chemiczne. Szkody wyrządzone w domu i jego wyposażeniu mogą być ogromne. Zawór zwrotny do ścieków pomaga temu zapobiec.
Jak sprawdzić zawór zwrotny?
- Zamknąć zawór.
- Otworzyć śrubę kontrolną na zaworze zwrotnym.
- Zaczekać, aż wypłynie część wody, co rozładuje ciśnienie.
- Po chwili przepływ wody musi się zatrzymać.
- Jeśli woda przestaje wyciekać, oznacza to, że zawór zwrotny działa prawidłowo.
Jeśli zależy nam na tym, żeby instalacja funkcjonowała bez awarii przez długi czas, warto zaopatrzyć się w profesjonalny zawór, najlepszej jakości. Taki zawór będzie bardzo trwały. Dużą zaletą zaworu zwrotnego jest jego bardzo prosty montaż i demontaż.